5
.
12
.
23
Piotr Zeszutek

Im więcej sportów tym lepiej!

Oto 5 powodów, dla których Twoje dziecko powinno trenować więcej niż jedną dysycplin sportu.

Udostępnij post:
Dziecko półkolonie mini-camp sport rugby
  1. Twoje dziecko nabędzie wiele różnorodnych umiejętności, bawiąc się i ucząc. Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę. Są takie, gdzie wręcz najważniejsza jest sprawność fizyczna. W innych szczególnie ważny jest zmysł taktyczny czy technika. W jednej dyscyplinie stawia się nacisk na rozwijanie siły, w innych na szybkość i wytrzymałość. Oczywiście najlepiej, jeśli te cechy idą ze sobą parze. Takiej mieszanki nie nabędą w szybkim tempie zawodnicy, którzy ukierunkowali się na jeden sport.

  2. Twoje dziecko rozwinie różnorodne wzorce ruchowe, specyficzne dla różnych dyscyplin sportowych. Inaczej porusza się grając w rugby, inaczej w koszykówkę, a jeszcze inaczej jeżdżąc na rolkach. Dzięki temu nie naraża się na ciągłe przeciążania jednych, tych samych grup mięśniowych. Trenując różnorodnie wzmacnia swoje ciało na wielu płaszczyznach, i co najważniejsze – zmniejsza ryzyko kontuzji.

  3. Bycie wartościowym zawodnikiem wielu dyscyplin bardzo dobrze wpływa na pewność siebie. Możesz mi wierzyć lub nie, ale już od najmłodszych lat kształtuje się sportowy charakter zawodnika. Cechy i umiejętności, które nabędzie grając jako młodzieżowiec, będą mu towarzyszyły przez całe sportowe życie. Trenowanie lekkoatletyki to przykładowo ciągła walka z samym sobą, przełamywanie swoich wewnętrznych barier. Jeśli pewnych zachowań nie wypracuje na treningach, nie utrzyma motywacji na długo, nie poprowadzi swojej drużyny do zwycięstwa w ostatnich sekundach meczu i prawdopodobnie szybko się wypali.

  4. U młodego sportowca oprócz wpływu na pewność siebie, sport daje wiele umiejętności interpersonalnych. Jeśli trenuje w różnych drużynach to automatycznie integruje się z różnymi grupami i środowiskami, poznaje nowych przyjaciół, o różnych zainteresowaniach i ciekawych umiejętnościach, chętniej wraca na trening. Uczy się socjalizacji, staje się bardziej lubiany, łatwiej i trafniej podejmuje decyzje, stara się być najlepszy we wszystkim, co robi. Trenowanie wielu dyscyplin buduje jego wewnętrzny system wartości.

  5. Warto zadbać, aby u młodego zawodnika umiejętnie dobrać trenowane dyscypliny. Najlepiej będzie, jeśli zajęcia odbywać się będą w różnych terenach, np. parkiet w sali gimnastycznej, boisko trawiaste na wolnym powietrzu, hala basenowa czy mata do judo. Uchroni to przed nudą, przetrenowaniem i osłabieniem motywacji. Twoje dziecko potrzebuje stale nowych bodźców. Im bardziej różne od siebie sporty, tym więcej umiejętności i możliwości, które wykorzysta podczas całego życia. Sport uczy systematyczności. Przekłada się to na lepszą organizację czynności życia codziennego, pomoże w odrabianiu lekcji i poprawi koncentrację podczas zajęć.

Podsumowując, warto wymienić kilka nazwisk sportowców, którzy nie trenowali tylko jednego sportu, co więcej zmienili sport w wieku bycia nastolatkiem, m.in. polscy Marcin Gortat, czy Karol Bielecki, a także wszystkim znani Michael Jordan oraz Zlatan Ibrahimowić!

Te wszystkie ww. elementy pozwolą rozwijać się twojemu dziecku. Pamiętaj, że to ty masz największy wpływ na jego karierę!

Kapitan reprezentacji Polski w rugby. W wolnym czasie mąż i ojciec dwóch synów.

Udostępnij:

Dołącz do turnusu!

Dołącz do Turnusu!

Organizujemy półkolonie i mini-campy. Naszą bazą na półkolonie jest Sopot i stadion MKS Ogniwo przy Jana z Kolna. Natomiast, mini-campy organizujemy w Hotelu Galion w Górkach Zachodnich z nowoczesną infrastrukturą sportową i SPA.

Zobacz turnusy