- Twoje dziecko nabędzie wiele różnorodnych umiejętności, bawiąc się i ucząc. Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę. Są takie, gdzie wręcz najważniejsza jest sprawność fizyczna. W innych szczególnie ważny jest zmysł taktyczny czy technika. W jednej dyscyplinie stawia się nacisk na rozwijanie siły, w innych na szybkość i wytrzymałość. Oczywiście najlepiej, jeśli te cechy idą ze sobą parze. Takiej mieszanki nie nabędą w szybkim tempie zawodnicy, którzy ukierunkowali się na jeden sport.
- Twoje dziecko rozwinie różnorodne wzorce ruchowe, specyficzne dla różnych dyscyplin sportowych. Inaczej porusza się grając w rugby, inaczej w koszykówkę, a jeszcze inaczej jeżdżąc na rolkach. Dzięki temu nie naraża się na ciągłe przeciążania jednych, tych samych grup mięśniowych. Trenując różnorodnie wzmacnia swoje ciało na wielu płaszczyznach, i co najważniejsze – zmniejsza ryzyko kontuzji.
- Bycie wartościowym zawodnikiem wielu dyscyplin bardzo dobrze wpływa na pewność siebie. Możesz mi wierzyć lub nie, ale już od najmłodszych lat kształtuje się sportowy charakter zawodnika. Cechy i umiejętności, które nabędzie grając jako młodzieżowiec, będą mu towarzyszyły przez całe sportowe życie. Trenowanie lekkoatletyki to przykładowo ciągła walka z samym sobą, przełamywanie swoich wewnętrznych barier. Jeśli pewnych zachowań nie wypracuje na treningach, nie utrzyma motywacji na długo, nie poprowadzi swojej drużyny do zwycięstwa w ostatnich sekundach meczu i prawdopodobnie szybko się wypali.
- U młodego sportowca oprócz wpływu na pewność siebie, sport daje wiele umiejętności interpersonalnych. Jeśli trenuje w różnych drużynach to automatycznie integruje się z różnymi grupami i środowiskami, poznaje nowych przyjaciół, o różnych zainteresowaniach i ciekawych umiejętnościach, chętniej wraca na trening. Uczy się socjalizacji, staje się bardziej lubiany, łatwiej i trafniej podejmuje decyzje, stara się być najlepszy we wszystkim, co robi. Trenowanie wielu dyscyplin buduje jego wewnętrzny system wartości.
- Warto zadbać, aby u młodego zawodnika umiejętnie dobrać trenowane dyscypliny. Najlepiej będzie, jeśli zajęcia odbywać się będą w różnych terenach, np. parkiet w sali gimnastycznej, boisko trawiaste na wolnym powietrzu, hala basenowa czy mata do judo. Uchroni to przed nudą, przetrenowaniem i osłabieniem motywacji. Twoje dziecko potrzebuje stale nowych bodźców. Im bardziej różne od siebie sporty, tym więcej umiejętności i możliwości, które wykorzysta podczas całego życia. Sport uczy systematyczności. Przekłada się to na lepszą organizację czynności życia codziennego, pomoże w odrabianiu lekcji i poprawi koncentrację podczas zajęć.
Podsumowując, warto wymienić kilka nazwisk sportowców, którzy nie trenowali tylko jednego sportu, co więcej zmienili sport w wieku bycia nastolatkiem, m.in. polscy Marcin Gortat, czy Karol Bielecki, a także wszystkim znani Michael Jordan oraz Zlatan Ibrahimowić!
Te wszystkie ww. elementy pozwolą rozwijać się twojemu dziecku. Pamiętaj, że to ty masz największy wpływ na jego karierę!